آی پی استاتیک چیست؟

ممکن است اصطلاح آی پی استاتیک به گوش‌تان خورده باشد. اما آی پی استاتیک چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید.
 
هر سیستم کامپیوتری دارای شناسه‌ای است که به آن IP یا Internet Protocol گفته می‌شود. در فضای اینترنت سیستم کامپیوتری شما را به واسطه همین IP شناسایی می‌کنند و شناسه سیستم شما تنها برای خودتان و به صورت منحصر به فرد تعریف می‌شود. البته منظور از سیستم‌های کامپیوتری تمامی دستگاه‌هایی است که امکان اتصال به اینترنت را داشته باشند که برای آنها IP یکتا تعریف می‌شود.
 
انواع IP
 
به صورت کلی با دو نوع آی پی استاتیک و آی پی داینامیک سر و کار داریم. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی آی پی استاتیک بپردازیم و از تفاوت‌های آن با آی پی داینامیک بگوییم. ضمن اینکه بررسی می‌کنیم این آی پی در چه مواردی کاربرد دارد.
 

آی پی استاتیک چیست؟

آی پی استاتیک آدرسی است که به صورت دستی و ثابت برای یک دستگاه تعریف می‌شود و چون تغییر نمی‌کند به آن آی پی ثابت یا ایستا گفته می‌شود. این آی پی دقیقا در نقطه مقابل آی پی داینامیک قرار دارد که می‌توانید آن را تغییر دهید.
 
روتر، گوشی‌های هوشمند، تبلت، سیستم‌های دسکتاپ، لپ‌ تاپ و دستگاه‌های دیگر این امکان را دارند که بتوانید برای آنها آی پی استاتیک تعریف کنید. برای این کار می‌توانید از آدرس‌های ارائه شده توسط خود دستگاه (مانند روتر) استفاده کرده یا به صورت دستی آدرس آی پی را خودتان وارد کنید.
 

چرا باید از آدرس آی پی استاتیک استفاده کنیم؟

 
آدرس آی پی استاتیک
 
اگر بخواهیم مثال بزنیم، باید بگوییم آی پی استاتیک چیزی شبیه یک آدرس ایمیل یا آدرس فیزیکی خانه شماست. این آدرس‌ها هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند و همیشه ثابت هستند. بنابراین هرکسی که بخواهد با شما در ارتباط باشد یا شما را پیدا کند، خیلی ساده و راحت سراغ این آدرس ثابت خواهد رفت.
 
این آی پی زمانی برای شما کاربرد دارد که در خانه باشید و بخواهید روی سایت خود کار کنید، روی سیستم شبکه اداری فایلی داشته باشید، بخواهید به پرینتر شبکه دسترسی داشته باشید، پورت‌ها را به سمت یک دستگاه خاص هدایت کنید، از پرینتر روی سرور استفاده کنید، یا حتی بخواهید از راه دور به یک برنامه دسترسی داشته باشید. از آنجایی که این آی پی هیچ وقت تغییر پیدا نمی‌کند، بنابراین همیشه دستگاه‌های دیگر از طریق آن می‌توانند به دستگاه مورد نظر دسترسی داشته باشند.
 
به عنوان مثال، فرض می‌کنیم برای یکی از کامپیوترهای خود در شبکه خانگی آی پی مشخصی تعریف کرده‌اید. به محض اینکه کامپیوتر موردنظر آدرس مشخص شده را بگیرد، می‌توانید کاری کنید روتر شما همیشه درخواست‌های داخلی معینی چون درخواست‌های FTP برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها به صورت FTP را به سمت آن کامپیوتر ارسال کند.
 
 

مشکلات استفاده نکردن از آی پی استاتیک

استفاده نکردن از آی پی ثابت در مواقع خاص باعث می‌شود با مشکلات مختلفی روبه‌رو شوید؛ به عنوان مثال اگر وب‌سایت داشته باشید، با هر آی پی آدرس جدیدی که کامپیوتر می‌گیرد، باید از طریق تنظیمات روتر تغییرات لازم را اعمال کنید تا درخواست‌های مورد نظر به سمت آدرس جدید هدایت شوند. نادیده گرفتن این موضوع یعنی اینکه هیچ‌کسی نمی‌تواند به سایت دسترسی داشته باشد؛ چراکه روتر شما نمی‌داند کدام‌یک از سیستم‌های داخل شبکه میزبان سایت شماست.
 
زمانی که نام دامنه (domain name) یک دستگاه در دسترس نباشد می‌توانید از آدرس‌های آی پی استاتیک نیز استفاده کنید. کامپیوترهایی که به یک فایل سرور  در یک شبکه کاری متصل هستند، به جای استفاده از نام هاست (host name) همیشه برای برقراری ارتباط با سرور از این آی پی استفاده می‌کنند.
 
اگر بخواهید از ابزارهای ارتباط از راه دور مانند ویندوز ریموت دسکتاپ (Windows Remote Desktao)، تیم ویوور (Team Viewr) یا اِنی دِسک (AnyDesk) استفاده کنید نیاز به آی پی ثابت دارید و همیشه از طریق همین آدرس می‌توانید از راه دور به دستگاه مورد نظر متصل شوید.
 

آی پی استاتیک یا آی پی داینامیک

 
نقطه مقابل آی پی استاتیک که هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند، آدرس آی پی داینامیک (Dynamic IP Address) قرار دارد که همیشه در حال تغییر است. ظاهر این دو آی پی تفاوتی ندارد، ولی به صورت دائمی به یک دستگاه اختصاص داده نمی‌شود. این نوع آی پی برای مدت زمان مشخصی کاربرد دارد و سپس به مخزن آدرس برگردانده می‌شود و دستگاه‌های دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند.
 
به همین دلیل آدرس آی پی داینامیک اهمیت زیادی دارد و خیلی کاربردی است. اگر یک ISP بخواهد از آدرس‌های آی پی استاتیک برای تمام مشتریانش استفاده کند، یعنی اینکه تامین آدرس‌ها برای مشتریان جدید محدود خواهد بود. اما خوبی آی پی داینامیک این است که اگر جایی استفاده نشوند، دوباره می‌توانید در جایی دیگر برای آنها استفاده کنید و دسترسی به اینترنت را برای دستگاه‌های بیشتری فراهم کنید.
 

 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

تولید و ساخت صنعتی